КБК Тим Зоран од Струмица ги собра титулите на Државното првенство во Скопје, пет во Кик лајт и две во Лоу кик

2949

Кикбоскерите на Тим Зоран од  Струмица по успехот што го направија во Хрватска, на Државното првенство во Скопје во дисциплините Кик лајт и Лоу кик повторно ги собраа првите места со што станаа Државни прваци во своите категории. Освоија дури 14 медали од кои дури 7 титули во овие две дисциплини. Како што не информираше Зоран Спасов од КБК Тим Зоран ова е уште една потврда дека Струмица има потенцијало во овој спорт

Во дисциплината Кик лајт – Александар Арапов во категоријата до 28 килограми до 8 години е Државен шампион а во истата категорија во женска конкуренција до 9 години Ана Стојанов ја понесе титулата а во истата возраст Ристе Чавков. Драган Пандев е шампион до 37 килограми додека Бранко Пандев во категоријата до 47 килограми

Во ова дисциплина Александар Делиовски го освои второто место  веднаш зад Бранко Пандев а Јован Чавков го освои третото место и Андреј Трајков. Трето место освои и Митко Секулов во категоријата до 35 килограми додека Ана Вукашиновиќ  стана вицешампион

Во дисциплината Лоу Кик, нови Државни шампиони станаа Ерен Есадовски и Филип Мицевски. Есадовски во категоријата до 63.5 килограми во возрасната група до 17 години додека Филип Мицевски во категоријата до 91 килограм до 18 години. Во ова дисциплина Марко Андонов се закити со сребро во категоријата до 67 килограми а во истата дисциплина Панче Витанов бронзата

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.