Друштвото Пирок организира музичка забава во Швајцарија и собира донации за лекување на десет лица во Македонија

5190

Членовите на Македонското друштво  Пирок од Швајцарија во сабота на 16 ноември организираат голема хуманитарна забава на која ќе се собираат донации за лекување на повеќе лица меѓу кои и за Никола Новоселски од струмичко Муртино. Со секоја купена влезница посетителите донираат по пет швајцарски франци за лицата на кои им се потребни средства за лекување а средства ќе се собираат и со продажбата на традиционална македонска храна и слатки

На забавата ќе настапат Сузана Гавазова, Влатко Миладиновски, Дамјан Стојановски, Ферус Мустафов, група Болеро со Кико, Антонија Гиговска, Aлен Хасановиќ, Јане Крстев, Орхан и Анил

Како што информираат од Македонското друштво Пирок собраните средства ќе се поделат на Михаела Петрова од Куклиш, Никола Новоселски од Муртино, Ирена танчева од Самоуилово, Томе Jанев од Струмица, Симона Хаџи тошева од Штип, Јане Николов од Зрновци, Лидија Ристевска од Битола, Михаил Митевски од Охрид, Огнен Стојков од Свети Николе и за Љупчо Бојановиќ од Звегор Делчевско

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.