До понеделник решение околу изборот на директор во Антон Панов во Струмица во спротивно актерите најавија протести

906

Во понеделник ќе се знае дали за струмичкиот Центар за култура Антон Панов ќе има нов конкурс за избор на директор или ќе остане избраниот кој според министерството за култура ги исполнува правно формалните услови од конкурсот. До 8 февруари ќе се бара решение. Ваков договор паднал на средбата  на струмичките актери со министерката за култура Ирена Стефоска на која им предочија дека со културните институции треба да раководат културни работници. Министерката им се заблагодари за гласноста за овој проблем оти тоа укажува дека треба нов Закон за култура

,,Си дадовме време да го најдеме најдоброто решение во интерес на драмскиот ансамбл и Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица. Им благодарам што со нивната гласност ми помагаат и мене и на сите културни работници во земјата, новиот Закон за култура кој е во процедура што побрзо да биде донесен, бидејќи во тој закон меѓу новитетите е и еден од условите за станување на раководител на институција, а тоа се високите стручни квалификации во областа,, рече министерката за култура Ирена Стефоска

Актерите од струмичкиот театар завчера покранаа и иницијатива ,,Фискултура или култура’’ за поништување на изборот за директор во НУЦК Антон Панов. На истата  се потипишале над 260 културни уметници со која побараа да се престане со именување на партиски кадри за раководители во културни институции.

,, Нашата позиција како иницијативен одбор е дека не отстапуваме од барањето да се поништи изборот односно да се отповика поставениот директор . Ако до понеделник работите не одат во насока на нашата ултимативна цел да биде сменет поставениот директор ќе пристапиме кон порадикални мерки како непослушност и протести“, истакна актерот  Стојан Велков

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.