Двајца радовишани приведени за време на синоќешниот полициски час, соопшти министерот Чулев

1631

Полициските службеници синоќа привела 18 лица кои давале отпор при опоменувањето дека не го почитуваат полицискиот час и под итно треба да се упатат дома. Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев соопшти дека изминатата ноќ полицискиот час го прекршиле пет лица од Тетово и две лица од Гостивар, кои и покрај опомената и укажувањето од полицајците, се однесувале агресивно кон нив, по што се уапсени.

Две лица од Куманово не ја почитувале забраната и кај нив е е најдено и оруже. Полицискиот час го прекршиле и се приведени две лица од Радовиш и едно лица од Штип, шест од Кочани, додека во Виница е регистрирано едно прекршување, но лицето побегнало.

Опоменати се 74 лица, кои биле во приватни возила.

До сега МВР поднесе девет кривични пријави поднесени по член 206 од Кривичниот закон. Се работи на поднесување кривични пријави за останатите сторители.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.