Видеа од головите со кои Академија Пандев и Беласица се пласираа во четвртфиналето од КУПОТ

1692

Струмичките фудбалски прволигаши Академија Пандев и Беласица обезбедија пласман во четвртфиналето од Купот на Македонија, откако забележаа победи, пандевци против Вардар додека синобелите против Брегалница во Штип.

Во Струмица Никола Серафимов беше креатор на победата на Академија Пандев која отпорот на Вардар го скрши дури во судиското надополнување. По петтиот изведен корнер од Трапановски, Серафимов најдоборо се снајде во забранетитот простор и ја смести топката во голот на Игески. Со овој погодок струмичани ја круниска доминацијата во Струмица

Пласман во осумте најдобри екипи во КУПОТ обезбедија и фудбалерите на Беласица кои успеаа да го издржат притисокот од Брегалница во Штип. На стартот на второто полувреме Беласица преку Милушев го искористи киксот на домашниот голман. Му асистираше на Робсон Да Силва кој без проблеми го постигна победоносниот гол

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.