Болните од Пулмонална хипертензија реагираат што сите нема да добиваат државни лекови, иако министерот им ветил

1317

Пациентите со пулмонална хипертензија (ПХ) се изненадени од програмата што ја објави Министерството за здравство за ретки болести и тврдат дека со неа лекови на сметка на државата нема да добијат сите заболени. Според Здружението „Момент плус“, програмата ги дискриминира сите кои страдат од оваа болест бидејќи ги опфаќа само пациентите кај кои е констатирана како примарна, а не и како резултат од друго заболување. Станува збор за околу 10 пациенти со ПХ во земјава меѓу кои двајца од југоисокот кои и оваа година сами ќе мора да се снабдуваат со потребните лекови.

Од „Момент плус“ тврдат дека на средбите пред нова година добиле ветување од министерот Венко Филипче дека ќе бидат опфатени сите пациенти со пулмонална хипертензија но, со објавената програма ќе извисат оние кај кои ПХ се води како секундарна болест.

„За пациентите кај кои болеста се третира како секундарна нема да има лекови на товар на државата, иако ни беше ветено. За жал, меѓу нив има и деца чии семејства ќе мора сега сами да се снаоѓаат со потребната терапија која е доста скапа. Станува збор за дополнителни 6.600 евра годишно од државниот буџет за да бидат опфатени и овие пациенти“, вели Ирена Коцев која постојано испраќа дописи до Министерството дека објавената програма е дискриминаторска.

Во декември, 30-на маратонци трчаа од Струмица до Гевгелија за обезбедување на потребната терапија за болните со пулмонална хипертензија. Во Гевгелија ги пречека Ѓурѓица Ќаева, која со години страда од оваа ретка болес која е изненадена од програмата што ја објави министерството.

„За мене беше ветувано дополнителна терапија. Преку мојот лекар од ‘Жан Митрев клиника’ теравме цела процедура, дури ја контактиравме и фармацевтската компанија која го има лекот и сега на крај сè падна во вода“, вели Ќаева.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.