АМС ја објави листата со ваучери за 2021, кои клубови од Југоистокот добија и во кои износи !?

4549

Агенцијата за млади и спорт ја објави листата со спортските клубови кои добиваат ваучери а кои може да ги искористат за добивање средства од даночните обврзници во земјава. На листата од над 650 клубови и федерации се ноѓаат и клубови кои се натпреваруваат и од Југоистокот како во машка така и во женска конкуренција. Износот на ваучерите е различен во зависност од спортот, постигнатите резултати, организираноста на клубот, рангот на натпреваруање. Ваучерите се движаат од неколку илјади денари а дел од клубовите од Југоистокот добија и милиони денари

Станува збор за владина мерка, со која државата се откажува парите по основ на данок на добивка и ги пренасочува во македонскиот спорт. Конкретно  компаниите, дел од својата обврска за данокот на добивка наместо да ја платат на државата, ќе имаат можност да ја вложат во спортски клуб или спортист кои има добиено ваучер од Агенцијата за млади и спорт кој средствата ги распореди по однапред утврдена методологија.

ЛИСТА на клубови со износот на добиените ваучери 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.