дома тагови Ораовица

таг: Ораовица

„Ансамблот Бојмија“ од Гевгелија со Гран При на ,,Велигденските средби“ во радовишко Ораовица меѓу 18 ансамбли од Балканот!...

Под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Радовиш а во организација на Фолклорниот ансамбл „Китка“, на манститсркиот комплекс „Св. Ѓоргија“, по осумнаесетти пат...

Приведен радовишанец и жител од Ораовица, полицијата кај нив прoнашла марихуана

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода Д.Т.(31) од село Ораовица, радовишко и Р.А.(37) од Радовиш затоа што кај...

Се решава проблемот со поплавите на една од најпроблематичните улици во Ораовица (фото)

,,Се решава проблемот со поплавите на една од најпроблематичните улици во Ораовица,, објави градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов Тој изврши увид увид на градежните активности...

КУД Сушевски Бисери станува вистински репрезент на Општина Василево и македонскиот фолклор (ФОТО)

Презентација на македонскиот фолклор, ора и песни, но и градење мостови на соработка и пријателства преку културата. Ова е мотото на  КУД ,,Сушевски Бисери’’...

На комплексот Св. Георгија радовишко, меѓународниот фолклорен фестивал „Велигденски средби 2022“ (фото)

Под покровителсво на општина Радовиш, а во организација на Фолклорниот ансамбл ,,Китка''од Ораовица на манастирскиот комплекс „Св.Георгија“ по шестаесетти пат се одржа Меѓународниот фолклорен фестивал...

Три основни училишта од гевгелиско, радовишко и валандовско ќе добијат пари за реконструкција од МОН

Министерството за образование ги објави одобрените барања по јавниот повик за финансирање на проекти за реновирање на училишни објекти. Со пари од Министерството ќе...

Здружението на деца бегалци во радовишко Ораовица одржа работилница и порача младите се креатори на нашата иднина (фото)

Ученици од основните училишта од радовишко но и од Делечво викендов во манастирскиот комплекс ,,Св Ѓеорги’’ над населеното место Ораовица учествуваа на креативната работилница...

Приведен жител на радовишко Ораовица, во неговиот дом пронајдена марихуана, соопшти МВР

Вчера околу 15.00 часот полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода А.Г.(21) од с.Ораовица, радовишко. При претрес во неговиот дом, извршен...

Дела од ликовната колонија ,, Св Ѓеоргија’’ доделени на општина Радовиш, ќе бидат поставени во општинската зграда и локалните...

Вкупно 17 уметнички дела доби општина Радовиш од Здружението за ликовни уметници ,,Рада'' кое е организатор на Меѓународната радовишка колонија ,,Св Ѓеоргија’’ која секоја...

Радовишанец загина во сообраќајка на патот Струмица – Радовиш кај Василево

Жител од радовишкото село Ораовица утрово загина во сообраќајка што се случи на магистралниот патен правец Струмица- Радовиш  кај василевската раскрсница. Како што информираа...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Гевгелија идната недела ,,АРТ УМ“ фестивал – ќе се спои...

На 21 и 22 јуни 2024 година во Гевгелија ќе се одржи мултимедијален фестивал АРТ УМ . Овој фестивал ќе вклучува широк спектар на...