дома тагови Нова маала

таг: Нова маала

Општина Василево изврши исплата на штетите на земјоделците чии посеви настрадаа лани во месец јуни

Општина Василево изврши уплата на средства на земјоделците од населените места Добрашинци, Нова Маала и Висока Маала, кои претрпеа штети од невремето што го...

Жителите од Добрашинци, Висока и Нова Маала во општина Василево, ќе бидат обештетени од ланското јунско невреме

Граѓаните од населените места Добрашинци, Висока Маала и Нова Маала кои претрпеа штети  од невремето што ги зафати овие населени места на 24 јуни...

Учениците и жителите од Нова Маала добија спортски објект, општина Василево руинираниот Дом на култура го направи спортска сала

Општина Василево деновиве заврши со реконструкцијата и адаптацијата  на Домот на културата  во Нова Маала во спортска сала. Постојниот,  руиниран објект на поранешниот   Дом...

Почнаа работите за асфалтирање на улицата до резервоарот во Нова Маала општина Василево – ќе биде готова до крајот...

Жителите од населеното место Нова Маала до крајот на годината треба да добијат асфалтирана улица која води до резервоарот, улица која ќе има и...

Почнаа работите за целосно асфалтирање на патот Нова Маала – Чанаклија, градоначалникот на Василево очекува да се заврши за...

Во рок од 4 месеци ќе треба конечно да се поврзат населените места Чанаклија и Нова Маала со асфалтен пат. Откако општина Василево обезбеди...

Василево обезбеди 600 илјади евра за реализација на три проекти од патната инфраструктура, вели градоначалникот Јанев

Општина Василево во наредниот период деновиве ќе ја отпочне постапката за реализација на три проекти од патната инфраструктура за кои средствата ги обезбеди од...

Василево ги повика оштетените од невремето во Добрашинци, Нова Маала и Висока Маала да ги пријават штетите во општината

Советот на општина Василево одржа Вонредна седница на која расправаше за невремето од пороен дожд и град кое ги погоди населените места Добрашинци, Нова...

Мојата посета ја посветувам на големата светица, ќерка на Вашата земја Мајка Тереза, вели папата Фрањо за посетата во...

По повод Апостолската посета на Македонија, папата Фрањо упати видео порака во која како што вели сака да ја искаже радоста и пријателството  што ги...

Во струмичко Нова Маала поставени 4 метални крста за доаѓањето на Папата Фрањо во државата

Викендов со благослов на Н.В.П д-р. Киро Стојанов, бискуп Скопски и епарх Струмичко-скопски, по повод пасторалната посета на Папата Фрањо на Македонија, во парохијата...

Општина Василево го санира патот до Старо Владевци, деновиве санација и на патот до Нова маала

Општина Василево деновиве почна со санација на локалниот патен правец од Ново до Старо Владевци кој се наоѓаше во мошне лоша состојба. Се врши...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Објавена програмата за „Струмичкиот карневал 2023“ кој ќе се одржи од...

Организациониот одбор на струмичкиот карневал, ја објави Програмaта за годинашново издание. Карневалските денови почнуваат на 22 февруари кога клучот на градот од страна на...