дома тагови Нова маала

таг: Нова маала

Жителите на Добрашинци и Нова Маала добиваат квалитетен и безбеден пат, вели Славе Андонов

Утре треба да финишира асфалтирање на локалниот патен правец Добрашинци - Нова Маала  во должина  од  1016 метри и ширина од околу 5 метри....

Ќе се уредува платото пред Домот на културата во Нова Маала, Општина Василево склучи договор со БРР

Првиот човек на општина Василево Славе Андонов го потпиша Договорот со Бирото за регионален развој за обезбедување финансиски средства за партерно уредување на платото...

Ќе се реконстурира патот од Добрашинци до Нова Маала, Општина Василево го распиша тендерот вреден 178 илјади евра

Општина Василево распиша тендер за реконструкција на локалниот патен правец од центарот на населеното место Добрашинци до центарот на населеното место Нова Маала. Станува...

Општина Василево ги објави добитниците на субвенции за инвертер клими во висина од 20 илјади денари

Општина Василево ги објави добитниците на сите лица чии барања се прифатени за добивање субвенции за инвертер клими во висина од 20 илјади денари...

Ќе се прават урбанистички проекти за соларни фотоволтаични електрани во три населени места во општина Василево

Во општина Василево, на четири локации од кои  две во населеното место Нова Маала и по една во населените Ангелци и Добрашинци, планирана е...

Здружението ,,Дост Ели’’ од Банско донираше облека на дечиња без родители во струмичко

Како и минатата година граѓанското здружение Дост Ели (Dost Eli) од Банско деновиве донираше облека на дечиња без родители во повеќе населени места во...

ЈПКД Турија од Василево ја чистеше дивата депонија во Нова Маала

ЈПКД „Турија“, Василево, по налог на општина Василево ја чистеше дивата депонија на влезот од населеното место Нова Маала. Увид во сработеното изврши градоначалникот...

Ловџии од Салерно Италија на рекреативен лов на ситен дивеч на терените на ЛД Фазан Василево (фото)

Група од 13 ловџии од Салерно Италија предводени од Андреа Церато деновиве се гости на Ловното друштво Фазан во Василево и се на рекреативен...

Започна асфалтирањето на последните 1700 метри од патот Чанаклија Нова Маала во општина Василево

Првиот човек на Василево Марјан Јанев објави дека започна асфалтирањето на локалниот пат Чанаклија – Нова Маала во должина од 1 700 метри. Станува збор...

Во општина Василево во сите населени места ќе се инсталира ново улично со штедливи ЛЕД светилки

Овие денови во општина Василево ќе отпочне постапката за замена на уличното осветлување со нови штедливи ЛЕД светилки, откако општинските власти потпишаа договор за...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Регулаторна одлучи: Од полноќ поевтинуваат бензините, дизелот не

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката  од 01.12.2022 година. Со тоа...