дома тагови Василево

таг: Василево

Општина Василево ќе асфалтира дури 21 улица, склучен е договорот за изведување на градежните работи

Вкупно 21 улица планира да асфалтира Општина Василево за што деновиве склучи договор  со струмичката фирма ,,Пешо Инженеринг’’ која во конкуренција на седум фирми...

14 негуватели ќе даваат помош и нега на стари лица во нивните домови во општините Василево и Ново Село

Од април идната година 14 негуватели ќе пружат помош и нега на стари и изнемоштени лица во општините  Василево и Ново Село како дел...

Бројката на активни со ковид-19 во Струмица скокна на 364 – од нив 66 случаи во Босилово, Василево и...

Во земјава за последните 24 часа регистрирани се 408 позитивни од ковид-19 од направени 2140 тестови, четири лица починале а 281 оздравеле, соопшти министерството...

Просторот околу терените во Ангелци ќе биде уреден со парк, детско катче, летниковец, општина Василево го објави изгледот (фото)

Деновиве општина Василево ги почна работите за уредување на просторот околу спортските терени во населеното место Ангелци за што е ангажирана фирмата Портланд од...

Почна замената на уличното во општина Василево, до крајот на ноември ќе бидат сменети сите улични со лед светилки...

Почна реализацијата на проектот за реконструкција и одржување на јавното улично осветлување во општина Василево по ЕСКО модел кој планира замена на досегашното со...

Колку вработени има во општините од Југоистокот, раст во Гевгелија опаѓање во Струмица – истражување на ЦГК од Скопје

Според истражувањето на Центарот за граѓански комуникации  од Скопје за последните  три години во општините во земјава бројот на вработени и ангажирани лица во...

Како ќе изгледа градинката во Ангелци што општина Василево почна да ја гради (фото)

Деновове почнаа градежните активности за изградба на градинка во населеното место Ангелци откако општината средствата ги обезбеди од Министерството за труд и социјална политика....

Василево почна да го уредува поројот во Градашорци, со камен ќе бидат обложени 680 метри од речниот канал (фото)

Деновиве општина Василево почна со уредување на поројот во населеното место Градашорци односно средување на речниот канал кој поминува низ самото село. Како што...

Докторот од Кавадарци ја преплива Турија во струмичко за два и пол часа и апелираше да ги чуваме езерата...

Доктор Бошко Илиев специјалист по спортска медицина од Кавадарци ја преплива браната Турија кај струмичко, по повод Денот на независноста на Македонија. Тој во...

Во општина Василево во сите населени места ќе се инсталира ново улично со штедливи ЛЕД светилки

Овие денови во општина Василево ќе отпочне постапката за замена на уличното осветлување со нови штедливи ЛЕД светилки, откако општинските власти потпишаа договор за...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Владата одобри пари на Дојран за канализација во Фурка и на...

Владата на дешеншната седница донесе  за распределба на средства обезбедени во потпрограмата 30 - Урбанизам и градежништво за капитални дотации во единиците на локалната...