дома тагови Валандово

таг: Валандово

Есенва ќе се распише тендер за изградба на главна водоводна линија во валандовско Калково

Есенва се очекува да се распиша тендерот за изградба на главната водоводна линија во населното место Калково. Вака соопшти министерот Благој Бочварски при последната...

Почна реконструкцијата на патот Јосифово-Калково, проект вреден 8,7 милиони денари

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, денеска оствари работна посета на општина Валандово каде со градоначалникот Костадин Костадинов разговараа за проектите кои се...

Браќата Гошевски од Валандово со поддршка од Програмата за рурален развој произведуваат органски сок од калинки

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Никица Бачовски, беа...

ФОТО: Стакина чешма кај Валандово има огромни мозаици од римскиот период но треба да бидат видени, сметаат археолозите

Локалитетот ,,Стакина чешма’’ кај Валандово крие огромни мозаици изработени во доцнаримскиот период. Станува збор за мозаични подови од луксузна палата од крајот на третиот...

Над 3 тона пластика и хартија се собрани во Валандово преку мобилната апликација ,,Селектирај отпад’’ !

Повеќе од три тона пластика и  хартија се собрани во општина Валандово откако почна да се имплементира проектот ,, Селектирај отпад’’ при крајот на...

Драматично намалена бројката на жители во Југоистокот – за две децении дури 23 илјади помалку (преглед по општини)

Ако пред 20 години во Југоистокот имало  171 416 граѓани, со последниот попис во 10 те општини од овој дел на државата има околу...

Во СОУ Гоце Делчев во Валандово може да се запишат 109 ученика во гимназија и за три струки

Во СОУ ,, Гоце Делчев’’ во Валандово во новата учебна 2022-2023 година може да се запишат 109 ученика во  паралелки и тоа по една...

Нема пари од од годишните програми на Министерството за култура за Фолк Фест Валандово

,,Фолк Фест Валандово’’ годинава нема да добие пари од годишните програми на Министерството за култура како поддршка за организација и негово одржување. Во објавените резултати...

Премиера на филмот „Една пилула плус – еден килограм минус“ кој отсликува пример на медиумска манипулација (видео)

Краткиот, средношколски филм „Една пилула плус - еден килограм минус“ е најновата и последна активност на Центар Мултус од Гевгелија ја третира темата за...

Зелена Берза: За Лејла Рајкова од Валандово правењето зимница стана семеен бизнис !

Специјализираниот агро портал ,,Зелена берза’’ деновиве беше во посета на домот на Лејла Рајкова од Валандово која по професија е дипломиран правник со положен ...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...