дома тагови Валандово

таг: Валандово

Колку општините од Југоистокот заштеделе струја во октомври во однос на истиот месец во 2021 (ТАБЕЛА)

Босилово има најголема заштеда на електрична енергија од општините во Југоистокот во месец октомври споредено со истиот месец од минатата година. Вака покажува анализата...

Приведен валандовчанец – полицијата во неговиот дом пронајде дрога, соопшти МВР

Полициски службеници од Полициската станица Валандово утрово го лишиле од слобода 34 годишниот П.Т. од Валандово бидејки како што информира МВР при претрес во...

Приведени Украинци кои среде бел ден си вршеле ископ на археолошкиот локалитет „Исар“ Марвинци

Вчера околу 12.00 часот на археолошкиот локалитет „Исар“ кај с.Марвинци, валандовско, полициски службеници од ОВР Валандово ги лишиле од слобода В.О.(40), О.П.(35), И.Р.(46) и...

Смилјанов и Пандев најдобри на Ракијадата во Валандово која ги обедини лозарите и ја продолжија традицијата

Тандемот Никола Смилјанов и Владими Пандев испекоа најдобра ракија на денешната манифестацијата Валандовска ракијада што традиционално се одржува во Валандово. Тие според стручното жири...

Кај Казандол валандовско откриени 26 мигранти од Сирија кои се разбегале со возачите при полициска контрола

На 12.10.2022 во 20.30 часот кај место викано „Чештево“ во Валандово, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор „Стар Дојран“...

Екс прaтеникот Ѓоко Камчев од Валандово е избран за директор на Центарот за развој на Југоистокот

Ѓоко Камчев е избран за нов директор на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во кој партиципираат десетте општини од Југоистокот.  Вака одлучија...

Есенва ќе се распише тендер за изградба на главна водоводна линија во валандовско Калково

Есенва се очекува да се распиша тендерот за изградба на главната водоводна линија во населното место Калково. Вака соопшти министерот Благој Бочварски при последната...

Почна реконструкцијата на патот Јосифово-Калково, проект вреден 8,7 милиони денари

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, денеска оствари работна посета на општина Валандово каде со градоначалникот Костадин Костадинов разговараа за проектите кои се...

Браќата Гошевски од Валандово со поддршка од Програмата за рурален развој произведуваат органски сок од калинки

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Никица Бачовски, беа...

ФОТО: Стакина чешма кај Валандово има огромни мозаици од римскиот период но треба да бидат видени, сметаат археолозите

Локалитетот ,,Стакина чешма’’ кај Валандово крие огромни мозаици изработени во доцнаримскиот период. Станува збор за мозаични подови од луксузна палата од крајот на третиот...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

На ГП Дојран кај грчки државјанин пронајдени1250 кутии шверцувани цигари

На граничен премин Стар Дојран, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Стар Дојран, во координација со царински службеници откриле...