дома тагови Валандово

таг: Валандово

Објавен Конкурсот за песни за Фолк Фест Валандово 2024 – за избраните, авторите ќе добијат по 30 илјади денари

Општина Валандово го објави Меѓунродниот конкурс за избор на композиции за 37. издание на фестивалот на новосоздадени македонски песни „Фолк Фест Валандово 2024“. На...

Колку чини новогодишното украсување на Струмица, Валандово, Гевгелија и Радовиш и кои фирми ги добија тендерите !?

Речиси 108 илјади евра чинат јавните набавки за новогодишно украсување на Струмица, Валандово Гевгелија и Радовиш со што општинските власти донесоа новогодишна магија и...

Валандово блесна во новогодишно руво со над стотина светлосни портали, фигури и новогодишни елки (ФОТО)

Плоштадот, градскиот парк Пеонија како и улиците Првомајска и Моша Пијаде во Валандово блесна во новогодишно руво. Поставени се над стотина светлосни портали со различнни...

Два нови проекти ќе се реализираат во Дојран преку Бирото за регионален развој – потпишани Договорите

Во Владата на свечена седница беа потпишани два договори со директорот на Бирото за регионален развој и Центарот за развој на југоисточен плански регион,...

Во Валандово почнаа да се делат картичките за зелена нафта како и парите од интервентниот фонд за зимската зелка

Директорот на Платежната агенција Никица Бачовски дека денеска заедно со Државниот советник  при МЗШВ Трајан Димковски, раководителот на подрачната единица во Валандово Васко Камчев ...

Почна да се гради „Парк Шума“ над Валандово на 22 000 m² – првата фаза чини околу 46 илјади...

Минатиот месец  над Валандово почна да се гради Парк Шума со урбана опрема која ќе се протега на околу 22 илјади метри квадратни. Кавадаречката...

Кој сè ги понесе наградите на Фолк Фест Валандово кој годинава понуди нови 20 песни (фото)

Нови 20 фолк песни беа интерпретирани на 36 тото издание на Фолк фест Валандово каде според гласовите на жирито и присутните во салата каде...

Почна Фолк Фест Валандово 2023 – вечерва на плоштадот Евто Пупиновски, Ана Бекута и Куку леле (Фото од првата...

Со настапот на „Распеани валандовчани“ почна 36 тото издание на Фолк Фест Валандово кое и годинава на програмата има две предфестивалски вечери додека во...

На Фолк фест Валандово наградата за животно дело постхумно за Ѓоко Дончев а ќе има и музички омаж за...

На годинашново издание Фолк Фест Валандово наградата за животно дело годинава ќе му се додели постхумно на пејачот Ѓоко Дончев кој пред две години...

Во Богданци ќе има Фестивал на диви смокви – ќе се прави и дегустира слатко со три часа забава...

Во организација на Slow Food - Македонија и Здружението ,,Еко Росалес“ од Богданци во недела  во градскиот парк Богданци ќе се приготвува слатко од...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Земјоделците најавија блокада на Струмица, бараат рентабилна откупна цена и стоп...

Производителите на домати во понедeленик ќе ја блокираат Струмица бидејки никој од Владата не ги контактирал да им ги слушне проблемите и да им...