дома тагови актери

таг: актери

Актерите во Струмица со протестен перформанс побараа оставка од министерката Ирена Стефоска

Струмичките актери по повод светскиот ден на театарот пред НУЦК Антон Панов одиграа фрагменти од повеќе театарски престави, ја прочитаа светската и македоснката театарска...

Струмичките актери со перформанс побараа оставка од назначениот директор на НУЦК Антон Панов

,,Оставка сега’’. Вака побараа актерите од струмичкиот театар кои повторно го изразија своето незадоволство од назначувањето на Васил Бубев за директор на НУЦК ,,Антон...

Актерите од Струмица најавуваат протести, Mинистерството за култура вели дека нема основ да се поништи изборот на директор

Актерите од Струмичкиот театар  од утре излегуваат на протести а паралелно битката ќе ја водат и по правно институционален  пат бидејки  се сомневаат во...

До понеделник решение околу изборот на директор во Антон Панов во Струмица во спротивно актерите најавија протести

Во понеделник ќе се знае дали за струмичкиот Центар за култура Антон Панов ќе има нов конкурс за избор на директор или ќе остане...

Си ги бараме нашите права што не следуваат, кажаа струмичките актери кои дадоа поддршка на протестот на културните работници...

,, Не сме против власта но како културни работници сме борци за нашите права кои не следуваат а ги чекаме 14 години,, рече Ванчо...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена...

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...