Како ќе изгледа новиот хотел „Термал Лукс и Спа“ на Подгорски Ан кај Бања Банско Струмица (фото/видео)

Во рамките на Проектот за локална и регионална конкурентност, периодов фирмата ,,Подгорски Ан’’ од Колешино интензивно работи на реконструкција на руинираниот хотел кој го...

Две градежни фирми станаа нови газди на хотелот Цар Самуил во Бања Банско кај Струмица

Градежните компании Жикол и Елена Лука Хоме станаа нови газди на хотелот Цар Самуил во Бања Банско - Струмица објави Канал ВИС . Новите...

Пораки за еднаквост, заедништво и инклузија, оти секоја боја е моја, твоја, наша – кажаа членовите на ,,Порака’’

,,Нека се препреки сто, но го можеме ова заедно. Мојата боја е и твоја боја, твојата боја е и наша боја..... ,, Сите сме...

Нови струки и образовни профили во струмичките средни училишта за учебната 2021/2022 година

Министерството за образование го објави Конкурсот за запишување на ученици во јавните средни училишта во земјава за учебната 2021/2022 година. Во трите средни училишта...

Приведени 4 лица од Струмица – биле дел од транспорт на 85 кг. марихуана преку планината Беласица кон Грција...

На 15.11.2023 од страна на Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, Регионалниот центар Исток и СВР...

МЗШВ дава земјоделско земјиште под закуп кај Струмица, Валандово, Гевгелија, Богданци и Дојран – еве кои парцели и за...

МЗШВ распиша  јавен оглас за давање во закуп на државно земјоделско земјиште за површини над 3 хектари по пат на јавно наддавање.  Парцели државно...

Преку ЦРЈИПР, Струмица доби ново противпожарно возило a наскоро и Радовиш – доделени и дронови за детекција на пожари...

Струмичките пожарникари добија ново противпожарно возило но и еден дрон за рана детекција на шумските пожари а вакви дронови беа доделени и на противпожарните...

На 72 години струмичанецот Јосе Црнгаров им пркоси и на годините и на височините, секојдневно чисти оџаци !

Со стартот на грејната сезона 72 годишнниот Јосе Црнгаров од Струмица речиси да нема слободен ден. Со својот велосипед и потребната опрема за чистење...

Декорирани Новогодишни елки во кошничка добија Ковачевски, Тренчевска и Костадинов од ЈОУГД „Виножито“ !

Премиерот Димитар Ковачевски, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчовска како и градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов кои денеска беа во ЈОУДГ „Виножито„...

Усвоен нацртот на новиот ГУП на Струмица со кој зелените површини се предвидени на 88,3 хектари

Усвоен нацртот на новиот ГУП на град Струмица. Според истиот, наместо досегашните 40 хектари зелена површина предвидени се вкупно 88.35 хектари. Согласно постојната состојба,...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Александар Стојанов поставен за прв тренер на ФК Беласица откако замина...

Откако Васе Беќаров и ФК Беласица спогодбено се разделија на едно коло пред крајот на есенската полуетапа, управата на клубот донесе одлука на клупата...