Утврдени приоритетите што да се работи во Југоистокот со милион евра што ги обезбеди ЦРПЈР

Утврдени приоритетните проекти кои ќе се реализираат во Југоистокот со пари обезбедени од Центарот за развој на овој плански регион од Швајцарската агенција за...

Приведен жител на Богданци кој со закана кон вработена во казино од касата одзел 65 илјади денари

Синоќа половина час по полноќ во СВР Струмица е пријавено дека во казино во Богданци, лицe со закана кон вработена одзело пари од касата....

Во општина Богданци има природни реткости кои се од големо значење за националниот биодиверзитет – констатира Полимат 13

Здружението Полимат од Богданци ги презентираше активностите кои ги реализираше на подрачјето на општина Богданци во рамките на проектот,, Зачувување на ендемичните растенија во...

Драматично намалена бројката на жители во Југоистокот – за две децении дури 23 илјади помалку (преглед по општини)

Ако пред 20 години во Југоистокот имало  171 416 граѓани, со последниот попис во 10 те општини од овој дел на државата има околу...

Во СОУ ,,Богданци” следната учебна година ќе има и Електротехничка струка !

Во новата учебна година во ОСУ Богданци може да се запишат вкупно 159 ученика во 6 паралелки. Според објавениот Kонкурс на МОН за запишување на...

Земјоделецот е никулец во производството на сок од калинка – приказна од ,,Органик Нар” Богданци

Органик Нар од Богданци, првата македонска компанија за производство на сок од калинка според светски стандарди, е препознаена како партнер во локалниот развој на...

Земјоделци од општина Богданци ќе добијат пари за штети од елементарни непогоди

Владата на денешната седница донесе одлука за исплата на штетите од елементарни непогоди што ги претрпеа земјоделците во 2016, 2017 и 2018 година. Висината...

Вандализам врз фонтаната во градскиот парк во Богданци, полицијата трага по сторителите

Деновиве вандалски е уништена фонтаната во Градскиот парк во Богданци, која неоддамна беше реконструирана, објави општина Богданци на својата веб страна. Како што стои...

Мултус и Регионален центар за одржлив развој со обуки за медиумска писменост во Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран

Изминатиот период во општините Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран и неколку нивни населени места, Центар за едукација, култура и активизам Мултус од Гевгелија, одржа...

Валентина Узунова од Богданци трча маратони за да лицата со ретки болести бидат видливи во општеството (фото)

Желбата да им помогне на пациентите со ретки болести и нивната терапија да се стави на позитивната листа на Фондот за здравствено осигурување е...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Оглас: Се продава стан во Струмица на улица „Кољо Орцев“...

Се продава стан на улица „Кољо Орцев“ бр 8  во Струмица со имотен лист бр 54714. Станува збор за стан бр 1 со стамбен...