Гевгелиски Кожуф славеше против лидерот Слога, Беласица убедлива кај Братство 07

762

Фудбалерите на Кожуф од Гевгелија по ремито над Победа во Прилеп, на свој терен го надмудри и лидерот Слога од Виница. Со голот на Андреј Јанески од пенал во 15 тата минута, гевгеличани славеа победи и освоија нови три бода на своето конто за задржување на второлигашкиот статус. Слога на успеа да го скрши отпорот на домаќините кои се покажаа доста квалитетен тим

На победата на гевгеличани се радуваа и конкурентите за лидерската позиција, струмичка Беласциа, Саса од Каменица и прилепска Победа. Струмичките сино бели немаа проблеми кај Братство 07 каде славеа со 3:0.  Михаилов, Гугуљанов и Радојчиќ беа стрелци на головите за Беласица.

Интересно беше во Радовиш. Детонит Јуниор кој имаше водство од 2:0 не успеа во второто полувреме да ја продолжи добрата игра и дозволија прилепска Победа да се разигра и направи целосен пресврт за конечни 5:2. Во ова 20 то коло победа во гости забележа и Саса.