,,Јахја Кемал’’ во Струмица стана градинка за целодневен престој за 120 деца од 6 до 10 години

1945

Од денеска поранешното приватно школо ,,Јахја Кемал’’ кое во Струмица работеше околу 9 години, почна да функционира како детска градинка за целодневен престој. За таа цел во изминатиов период беа адаптираните простории во објектот кој своевремено беше градинка на предилницата ,,Струмичанка’’ и сега ќе биде Клон 5 на градинката „Детска радост“ каде ќе престојуваат околу 120 деца во три групи.

,,По позитивното искуство од минатата година со отворањето на една група за целодневен престој на околу 50 деца во Клон 2 на градинката „Детска радост“ што ни беше пробен проект и зголемениот интерес на родителите од ваков вид згрижување на нивните деца, од денеска во функција ставивме и нови простории за целодневен престој на деца од шест до 10 години, рече градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.