Ѓорѓе Божинов ја превзеде градоначалничката функција на општина Ново Село

1222

Ѓорѓе Божинов ја превзеде градоначалничката функција на Ново Село. Тој денеска заедно со избраните советници ги добија уверенијата од Општинската избора комисија а по добивањето на уверението со кое и официјално стана градоначалник,  имаше средба со досегашниот прв човек на општината Никола Андонов на која се разговарало за тековната работа и проектите што се реализираат или треба да отпочнат.

,, Имавме средба на која му укажав за тековните работи во општината која му ја оставам без долгови и со 10 милиони во општинската каса. Секако му посакав успех и верувам дека ќе ги оправда очекувањата на граѓаните кои му ја дадоа довербата,, ни изјави Андонов

Новиот градоначалник Ѓорѓе Божинов кој доаѓа од редовите на ВМРО ДПМНЕ ни потврди дека од денес ја превзема функцијата градоначалник на општина Ново Село, но не прецизираше во каква финансиска кондиција ја затекна општината

,, Разговаравме за тековната состојба во општината. Ми кажа дека  е без долгови но детали ќе соопштам откако овие денови ќе имам средба со ракводителите на сите сектори во општина Ново Село,, ни кажа Божинов

Освен нвоиот градоначалник, денеска уверенија добија и новите советници. Таму коалициите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ имаат по седум советника а еден има граѓаснката иницијатива ,, Стига е’’.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.