ЦУК: Пожарот кај Богданци е ставен под контрола, но сѐ уште се појавуваат жаришта

367

Пожарот кај Богданци е ставен под контрола и е локализиран, но сѐ уште се појавуваат жаришта на кои со брза интервенција на распоредените пожарникари не им се дозволува да се прошират, информира Центарот за управување со кризи.

Како што соопшти ЦУК, на терен се 62 лица, има пожарникари со теренски ПП возила од ТППЕ Гевгелија, Валандово, Кавадарци и Штип, пожарникари од доброволните ПП друштва од Валандово и Дојран како и тимови на ДЗС и Национални шуми и од Јавното комунално претпријатие од Богданци.

Во овој момент нема потреба од воздушна подршка – додаваат од ЦУК.

Пожарот избувна вчера околу 11 часот во месноста Брдов камен, веднаш до препумпната станица на Хидросистемот „Дојранско Езеро“. Градоначалникот на Богданци, Блаже Шапо се сомнева дека пожарот го предизвикал човечки фактор.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.