Фото: Ѓурѓовденски средби во Ново Село – презентиран македонскиот фолклор и традиција

642

Во  општинскиот центар во Ново Село вчера се одржааа Ѓурѓовденсктие средби на кои беше презентиран македонскиот фолклорен мелос и традиција преку песни и ора. Како што објави градоначалникот на Ново Село Ѓорѓе Божинов на средбите свои настапи имале членови на културно уметнички друштва од Ново Село, Босилово и Македонска Каменица

,,Јас сум особено горд на нашите млади играорци, од КУД Јане Сандански, а ми е особена чест што имавме и гости, талентирани млади луѓе од Општина Босилово и Општина Македонска Каменица. Оваа Македонска традиција, после долгиот прекин, ќе продолжиме да ја негуваме и заедно ќе уживаме во играта и песната на овие талентирани млади луѓе. Да ни ја чува Св. Горѓи Победоносец Општина Ново Село,, напиша Божинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.