Фото – Почнаа мечевите од турнирот во одбојка на песок во Ново Село, публиката ужива во атрактивни поени на двојките

2393

Во општинскиот центар Ново Село почнаа мечевите од првиот турнир во одбојка на песок што го организираат група млади од ова општина, со цел преку летото да се има спортска манифестација. Според инфомациите за првите две вечери повеќе од 500 посетители ги следеа дуелите во машка и женска конкуренција кои во рамките на своите можности како што кажаа организаторите понудиле добри мечеви и атрактивни поени

Како што информираа организаторите во машка конкуренција се пријавени 13 екипи кои се поделени во три групи. Две групи се по четири екипи додека едната брои пет. Најдобрите осум парови од овие три групи ги продолжуваат мечевите за финале на овој турнир кој се најавува како традиционален за секоја година. Во женска конкуренција пак пријавени се три двојки  кои ќе играт секој со секого за распределба на првите три позиции.

За најдобрите од овој турнир се предвидени парични награди бидејки наградниот фонд изнесува над 36 илјади денари.Турнирот се очекува да трае минимум 10 дена . Првата награда за најуспешната двојка ќе биде 20 илјади денари втората 10 додека третата 6 илјади денари. Парични награди се предвидени и во женска конкуренција каде освен од Ново Село има пријавено двојки и од Струмица

Фото ФБ Beach Volleyball Ново Село 2019

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.