Фото – Василевските ученици на Струмичкиот карневал со оперско балетска маска ,,Оревокршачка”

3552

Учениците од ООУ ,,Гоце Делчев” од Василево ја финишираат маската за годинашново издание од Струмичкиот карневал . Пред посетителите утревечер ќе се престават со маската ,,Оревокршачка” во која ќе земат учество 58 ученици и наставници од ова училиште. Тие во спортската сала во Василево го финишираа сценскиот настап со кој ќе се престават пред стручното жири бидејки според кореографијата ќе има балетско оперски елементи

,,Маската брои 58 членови. Ја работиме околу 2 месеци . Станува збор за оперско балетски спектакл во кој учениците ќе се потрудат  да  одиграт сегменти од ,,Оревокршачка’’ од Чајковски. Учениците сакаат да бидат дел од ова манифестација  и ни дават сила заеднички да ја изработиме маската. Наша цел е да се преставиме најдобро и да докажеме дека ООУ ,,Гоце Делчев” ја продолжува традицијата со квалитетни  и интересни маски,,,, кажа наставникот Александар Тимов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.