Фотогалерија од модната ревија на децата со попречености во Радовиш кои порачаа „Убави сме, свои сме“

1893

Во организација на Здружението за помош и поддршка на лицата со Даунов синдром ,,Вера’’ од Струмица  во Радовиш се одржа модна ревија на децата со попречености насловена како  „Убави сме, свои сме“. Децата ги придружуваа истакнати јавни личности и упатија порака дека се дел од општеството и дека се тука меѓу нас.

 

 

 

 

 

„Мило ми е што уште еднаш испративме порака дека децата можат и умеат без разлика на нивната попреченост. Денеска уште еднаш денот за нас беше празник, се собравме од цела држава за да ги видиме нашите учесници. Многу сум благодарна на сите што беа со нас, со тоа покажуваме дека ја будиме свеста во општеството“ – истакна  Анче Туфекчиева за порталот СтрумицаНет по завршувањето на модната ревија

 

 

 

 

 

Како изгледаше модната ревија ,,Убави сме, свои сме’’ преку објективот и фотогалеријата на Сречко Гунчев на следниот линк

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.