Тосев и Кираџиева најбрзи на полумаратонот Струмица на улица, прогласени најдобрите и на 5 и 10 км (ФОТО)

1394

Жан Тосев од АК ,,Струмица” и Биљана Кираџиева од АК ,,Кираџиев тренинг систем’’ од Скопје се победници на полумаратонот ,,Струмица на улица’’. Тосев делницата од 21 километар ја помина за еден час 15 минути и 10 секунди додека Кираџиева за 1 час 23 минути и 17 секунди. Ова е епилогот од манифестацијата ,,Струмица на улица’’ во организација на АК ,,Беласица Ран’’ од Струмица на кој учествуваа околу 300 учесници кои се натпреваруваа на 21,10 и 5 километри и тоа од Македонија, Бугарија, Србија, Велика Британија и Белгија.

Освен Жан Тосев на пиедесталот се качија и двајцата полумаратонци од АК ,,Делта”  од Скопје Мартин Трајановски кој беше втор и Игор Јакимовски кој беше трет. Во женска конкуренција друштво на Кираџиева на првите три места и правеа и Маја Ричина од скопски Делта и Александра Златкова од ФЕИТ. Ним признанијата им ги додели градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов кој беше и генерален покровител на манифестацијата и кажа дека Општина Струмица секогаш ќе ги подржува ваквите манифестации.

На делницата од 10 километри кај мажите победи Ристе Новаков од АК ,,Беласица Ран”. Тој патеката ја помина за 37 минути и 6 секунди а 11 секунди беше послаб Андреас Стојановски додека како трет помина Тоше Анчев од АК ,,7-ми Ноември” од Гевгелија кој 10 те километри ги истрча за 37 минути и 30 секунди.

Во женкса конкуренција Талија Петреска од клубот ,,Златоврв” беше прва додека Валентина Узунова од Богданци  членка на АК ,,7-ми Ноември” од Гевгелија го освои второто место, додека како трета целта ја помина Сања Јачевска. Наградите им ги врачи Ванчо Стојанов поранешен атлетичар

На 5 километри струмичанката Анастасија Ристова беше најбрза. Таа ова делница ја истрча за 21 минута и 10 секунди што е за речиси 4 минути побрзо време од Бојана Манева која беше втора и Цеца Србтова од Поетри Ран која беше трета со време  26 минути и 46 секунди.

Кај мажите делницата од 5 километри најбрзо ја помина Димитар Јовановски од клубот 3 Дисциплини Струга пред Атанас Епов од 7-ми Ноември од Гевгелија и Глигоријан Никовски од Делта Скопје. Признанијата им ги додели Васил Ѓеоргиевски од организаторот АК Беласица Ран кој за сите пристуни организираше и забава на Струмица на улица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.