RIVERSOFT се вклучи во ,,Проект куќа’’, ќе донира бела техника за 36 домови кои ќе се реновираат со Кристина!

4421

Струмички ,,Riversoft’’ како општествено одговорна компанија се вклучи во проектот Здружениеto за хумано-општествен развој ,,Проект Среќа,, од Скопје, насловен како ,,Проект куќа’’ со кој се планира да бидат реновирани 36 домови на социјално загрозени семејства со мали деца од Македонија. Станува збор за хуманитарен проект кој има за цел да им подари насмевка и среќа на социјално загрозени лица со малолетни деца кои од било која причина немаат соодветни услови за живот.

,, Нашата цел е со помош на донатори да помогнеме и да реновираме и опремиме дом како што секој заслужува. Станува збор за проект прв од таков тип во земајва за да може семејства со мали деца да бидат среќни. Струмички ,Riversoft’’ сами се пријавија да ни помогнат и веќе донираа бела техника за станот на баба Милица со нејзините малолетни внучиња во Скопје во населбата Карпош. Огромна благодараност до сопственикот Тони Костов и секако тоа е за поздрав и пример што треба да го следат сите фирми, бидејки треба да си подадеме рака и да бидеме хумани луѓе,, ни изјави Кристина Петровски Арнаудова од здружението ,, Проект среќа’’

Според најавите Riversoft од Струмица ќе биде дел од целиот ,,Проект куќа’’ и ќе донира опрема и бела техника од марката Vox за кои се застапници во земјава.

,, Ја би посакала да апелирам да ги отвориме срцата и да бидеме општествено одговорни оти живееме сите во ова општество. Секој заслужува достоинство и елементарни услови за живот. Нашата мисија е да поделиме насмевки. Затоа отворете ги вашите срца и вклучете се,  заедно да изградиме среќа и топол дом за стотици деца,, кусо ни кажа  Кристина

За ,,Проект куќа’’ може да се пријават семејства од социјален ризик со малолетни деца од цела Македонија при што заинтересираните што сакат нивниот дом да биде реновиран и опремен треба да ја напишат својата приказна со генералии за семејството, квадратурата на станот или куќата во која живеат но и да достават фотографии. Правилата за пријави може да се достават ТУКА 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.