Струмичките пожарникари кои беа во Турција ќе добијат награда од една просечна плата а ќе бидат ослободени и од плаќање паркинг

1752

Струмичките пожарникари кои беа дел од спасувачката мисија во Турција ќе добијат парична награда во износ  од една просечна  а ќе бидат ослободени од обврската за плаќање паркинг во текот на нивниот работен век.  Вака објави првиот човек на Струмица Костадин Костадинов на својата ФБ страна информирајки ја јавноста дека за за паричната награда веќе донел решение а од март сите девет спасители кои беа во Турција ќе бидат ослободени од плаќање паркинг.

,,Во мое име и во име на граѓаните на Струмица ви се поклонувам до земја за се што правите за нас. Во знак на благодарност од граѓаните на Струмица донесов решение да секој од 9 спасители добие награда во износ од една просечна плата. Дополнително од наредниот месец секој припадник на ТППЕ Струмица ќе биде ослободен од обврската за плаќање паркинг во текот на целиот негов работен век. Тоа е најмалку што можам да направам,, стои во објавата на градоначалникот Костадинов

Градоначалникот Костадинов синоќа во својот кабинет ги пречека членовите на спасувачкиот тим од Струмица и на сите им додели признание за нивниот ангажман во Турција.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.