Струмичката полиција приведе две лица од Ангелци и Смоларе за сторени кривични дела кражба

2326

Струмичката полиција во текот на вчерашнит ден приведе лица од Смоларе општина Ново Село и населеното место Ангелци општина Василево кои се сомничат дека се изврштиели на кражби. Најпрво бил лишен од слбоода 31 годишен жител од Смоларе кој на 07.12.2021 околу 20.00 часот одзел пари од куќата на З.М.(56) од с.Смолари. Парите биле пронајдени и вратени на сопственикот, а М.Ј. бил приведен во полициска станица.По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Неколку часа подоцна пак полицијата во населеното место Куклиш го лишиле од слобода Г.П.(25) од с.Ангелци, струмичко. Тој се сомничи дека извршил три кривични дела „тешка кражба на дрзок начин“ и едно кривично дело „кражба“ на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица. За случајот бил известен Јавен обвинител, а по негово документирање против Г.П. ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.