Струмица домаќин на млади играчи од екс YU кошаркарски центри – стартува турнирот „Кошарка без граници 2019’’

1867

Потенцијалот на поранешните југословенски кошаркарски центри но и сегашни гиганти во наредниве денови ќе бидат гости на КК Струмица кој го организира првиот меѓународен турнир Кошарка без граници на кој ќе земат учество кошаркари родени до 2005 тата и помлади. На турнирот како што информиаа ќе земат учество М15 екипите на  КК „Партизан“ Србија, КК „Цедевита“ Хрватска, КК „Будуќност“ Црна Гора, КК „Златорог Лашко“ Словенија, и  КК „Спарс“ од  Босна

Екипите се поделени во две групи. Во групата А се домашниот КК Струмица заедно младите од словенскиот Златорог Лашко и кошаркарите на белградски Партизан додека во групата Б се хрватска Цедевита, црногорскиот Будучност и Спарс од Босна. Трунирот ќе се игра во салата на СОУ Никола Карев во Струмица и  ќе започне во 18 часот кога ќе биде свеченото отворање по што ќе се одиграт првите мечеви

„Овој турнир ќе биде можност и за нашите деца кошаркари од Струмица, родени 2005-та и помлади, да ги видат своите можности, односно да се види до кое ниво сме дојдени во моментот, бидејќи се работи за еминентни екипи коишто имаат одлични млади селекции“ вели  Златко Зетов од КК „Струмица“

Еве го распоредот на мечевите на турнирот КОШАРКА БЕЗ ГРАНИЦИ

Струмица
18.30 Група А КК ПАРТИЗАН Белград – КК СТРУМИЦА Струмица
20.30 Група Б КК БУДУЧНОСТ Подгорица – КК СПАРС Сараево

11.05 2019 год. САБОТА
10.00 Група А КК ЗЛАТОРОГ ЛАШКО Словенија – КК СТРУМИЦА Струмица
12.00 Група Б КК ЦЕДЕВИТА Загреб – КК ЗЛАТОРОГ ЛАШКО Словенија

17.00 Група А КК ПАРТИЗАН Белград – КК ЗЛАТОРОГ ЛАШКО Словенија
19.00 Група Б КК ЦЕДЕВИТА Загреб – КК БУДУЧНОСТ Подгорица

12.05.2019 год. НЕДЕЛА
09.00 Натпревар за V место
11.00 Натпревар за III место
13.00 ФИНАЛЕ
15.00 Свечено затварање доделување на пехари

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.