Странчинарите се растропаа среде Мокриево, се делеше качамак со колбаси и ракија од клопотарци (ФОТО)

1900

Повеќе стотици  посетители присуствуваа на традиционалните Странчинарски игри во Мокриево. Повеќе маскирани лица поминаа по улиците во ова село меѓу кои доминираа странчинарите. Тие претходно со посета на секоја куќа во селото собираа суџуци или  домашни колбаси, брашно, но и друг вид намирници од кои направија заеднички ручек.

Игрите започнуваат со сурварскиот голем оган сред село а на сам ден Василица ,,странчинарите’’  во разновидни  маски и со тропање на ѕвонци – клопотари ги истеруваат злите духови од селото за здрава и успешна година. Од храната што  ја собираат се прави традиционалниот качамак со колбаси.

На Странчинарските игри во Мокриево се негува и традицијата на делење греана ракија од големите клопотарци на сурварите. Се верува дека секој што ќе се напие ќе нема проблеми со говорот односно малите дечиња нема да пелтечат.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.