СОУ Јане Сандански Струмица спрема музичко-драмски перформанс за патронот на школото (ФОТО/ВИДЕО)

1130
Средношколците од Јане Сандански од Струмица го спремаат перформансот насловен како ,,Пролетна љубов во септември“ на кој ќе бидат пеани песни од Владо Јаневски.....

СОУ ,, Јане Сандански“ од Струмица во четврток го одбележува патрониот празник за кој подготвуваат и музичко драмски перформанс кој ќе биде изведен со почеток во 20 часот во Центарот за култура Антон Панов. Станува збор за перформанс  во кој ќе настапат 50 тина средношколци кои преку песните на Владо Јаневски го најавуваат будењето на пролетта но и љубовта.

Средношколците заедно со професорите во кабинетот за музичка култура, го спремаа перформансот насловен како  ,,Пролетна љубов во септември“ со кој ќе го заокружат одбележувањето на паторниот празник на школото во четврток на 20 ти април. Станува збор за концерт во кој средношколците ќе пеаат, свират дел ќе глумат а додека трети со свои кореографии ќе имаат сценски настапи

Во музичкиот дел средношколскиот оркестар заедно со млади надежи ќе пеат песни од Владо Јаневски. Темата е младешката и тинејџерска љубов за што ќе бидат изведени околу 10 тина песни.Тие работат со професорите Анита Станковска и Денис Кирчанов. Други средношколците ќе имаат драмски настапи на текстови од професорката Катерина Милушева. Паралелно се најавува и одлична сцена која ќе ротира за која исто така се погрижија професори од училиштето.

Еве дел од атмосферата на пробата на СОУ Јане Сандански

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.