Сите социјални домакинства што се пријавија, ќе добиваат субвенции за комуналните сметки од општина Богданци

1307

Сите пријавени домакинства кои се изложени на социјални ризици ќе добиваат субвенции од Општина Богданци во висина од 300 денари месечно за потрошена вода од ЈП ,,Комунална чистота’’.  Вкупно 11 домакинства  се јавиле на огласот што го распиша општината како дел од социјалната програма за ова 2019 година и тие ќе добиваат субвенции за направените трошоци за комунални услуги, односно за потрошена вода.

Паралелно општината согласно социјалната програма за ова година има издвеоено околу 440 илјади денари за да им помогне на исклучително социјално загрозените лица во општината, кои едвај врзуваат крај со крај. Тие може да аплицираат за еднократна парична помош. Лани биле поднесени и одборени 68 барања и биле исплатени 395 илјади денари

Како што информираа од општина Богданци и за ова година има 100 илјади денари кои ќе бидат поделени на деца ученици на граѓани од социјално ранливите групи а списокот ќе се направи во посредство со училиштата

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.