Пуштени субвенциите и за градинарите – исплатени се близу 255 милиони денари на околу 12 илјади земјоделци

1465

Денеска се исплатија близу 255 милиони денари субвенции на 11.828 земјоделци, за мерката за директни плаќања за градинарско производство во контролирани услови за пиперки, краставици и домати. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, посочи дека денешната исплата е во рамки на динамиката за исплата на субвенции, во период кога им се најпотребни на земјоделците.

„Продолжуваме со континуирана и навремена исплата на субвенциите, во период кога им се најпотребни на земјоделците. Овие пари им се потребни на производителите на градинарски производи во овој период  за подготовка на расадот за новата производствена реколта. За да придонесеме кон развојот на оваа гранка, ги олеснивме критериумите, односно засадената површина се пријавува збирно за сите градинарски култури. За градинарството во годинешната програма за финансиска поддршка на земјоделството останува дополнителната субвенција од 3 денари за предадени градинарски производи во преработувачки капацитети“, изјави министерот Димковски.

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, потенцираше дека заедно со денешната исплата, од почетокот на годинава, по Програмата за земјоделство 2019 година исплатени се вкупно 1 милјарда и 214 милиони денари за земјоделците кои одгледуваат поледелски култури, за лозарите и денеска за градинарите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.