Пуштени парите за субвенции на лозарите, исплатени околу 583 милиони денари – информира МЗШВ

1620

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, денеска на сметките на 15.784 лозари им исплати  582.841.911,00  милиони денари, информира МЗШВ на својата официјална веб страна.

Станува збор за исплата по мерката 1.11 Директни плаќања за оддржување на лозови насади. Корисници на оваа финансиска поддршка се земјоделски стопанства кои имаат минимум 0,2 хектари лозови насади и кои се регистрирани во единствениот регистар на земјоделски стопанстава.

Исплатата на овие средства се однесува за сите одгледувачи на лозови насади кои имаат поднесено барања за добивање на средства од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството“ за 2019 година и законски се стекнале со право на оваа финансиска поддршка.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.