Полуматурантите од општина Босилово добија рачен часовник кои ги донираше Емил Мијалов

4260
Татко му на Емил, Панде Мијалов заедно со градоначалникот на Босилово Ристо Манчев ги доделија рачните часовници на полуматурантите во трите Основни училишта во оваа општина

Завршните основци од Општина Босилово, односно полуматурантите од трите основни училишта од оваа општина „Гоце Делчев“ од Босилово и „Кирил и Методиј“ од Иловица и „Борис Трајковски“ од Моноспитово денеска добија рачни часовници кои ги донираше Емил Мијалов кој потекнува од Босилово а живее и работи во Швајцарија.

Донацијата е резултат на воспоставената соработка на градоначалникот на Босилово Ристо Манчев со нашинците кои што живеат и работат во странство за било какви донации и инвестиции во родниот крај. Меѓу првите се одзва Емил Мијалов кој своето основно образование го стекнал токму во Босилово а сега е успешен со својот бизнис и во странство за што градоначалникот Манчев упати благодарност.

Градоначалникот заедно со татко му на Емил – Панде Мијалов денеска ги посетија  основните училишта во општината и доделија часовници на околу 100 полуматуранти. Од името на општината но и донаторот им посакаа успешна иднина, посветеност и афримација на општина Босилово во иднина со нивните успеси на секое поле.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.