Пандевци против штипска Брегалница го почнува новото првенство, распоред на мечевите

594

Академија Пандев новата првенствена сезона од Првата фудбалска лига ќе ја започне со штипска Брегалница на свој терен на 6 или 7 август. Така одлучи ждрепката во ФФМ каде со извлекување беа одредени паровите од распоредот на мечевите во натпреваруваачката  2022/23 сезона.

Според ждрепката избраниците на Ѓорге Стојчев второто коло ќе го играат во Скопје против Работнички на 14 додека седум дена подоцна силите ќе ги одмерат со тетовска Шкендија дома. Распоредот на мечевите до 22 коло, за струмичкиот прволигаш  може да се виде ТУКА

Академија Пандев во новата сезона влегува како вицешампион со оглед дека изминатата сезона го освои второто место.  До 22 коло мечевите ќе се играат според „Бергер“ систем, додека по одигрување на 22. коло се игра според словенечки  систем.

Инаку вчера Академија Пандев одигра контролен меч со второлигашот Детонит со кој ремизираа 1:1.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.