Отвoрени денови за обука со 3Д технологија за изработка на дизајн и прототипови во Центарот за развој на Југоистокот

239

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион почна со обуката на млади лица за изработка на дизајни и поризводи во 3Д формат со соодветна опрема. Станува збор за активност – Отоврени денови  во рамките на проектот ,, Деловен еко-систем како интегриран систем’’ финансиран преку Интеррег ИПА Програмата за прекугранична соработка со Грција.

Ќе бидат реализирани вкупно шест отворени денови при што младите може да се запознаат со воведувањет на една од најиновативните технолгоии во денешницата 3Д скенирање и принтање проттипови, модели и готови произоди на 3Д скенер и принтер. Станува збор за технологија која наоѓа голема примена во индустријата и значително го скратува врменскиот рок од традиционалната изработка. На отоврените денови младите може практично да се едуцираат како фунцкионира ова опрема набавена во рамките на проектот

,,Ова е убава можност за младите директно да се запознаат со ова технологија која може да даде и нова насока во животот. Станува збор за опрема која опфаќа голема примена а преку која младите свотие креативни решенија ги преточуваат во дизајни или прототипови. Има доста успешни приказни на млади кои својатат идеја или замисла ја преточиле во нов производ, дизјан и станале бренд,, кажаa од Центарот

Од Центарот соопштија дека Отворени денови ќе има до крајот на годината а заинтересираните кандидати може директно да се пријаваат или на 072 223 628

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.