Општина Ново Село ќе добие донација од Полска од 750 илјади денари за Домот на кулутрата

401

Општина Ново Село ќе добие донација од Полска во висина од 750 илјади денари или околу 12 илјади евра кои ќе бидат наменети за реконструкција на греењето во Домот на културата Јане Сандански со цел да се постигне енергетска ефикасност но и да се намалат трошоците за греење до 40%. Веста ја објави градоначалникот Ѓпрге Божинов откако денеска потпиа договор со Амбасадорот на Полска Војциех Тицињски.

,,Денес потпишавме договор со Амбасадорот на Република Полска, Н.Е. Војциех Тицињски, за донација во износ од 750.000,00 денари за спроведување на Реконструкција на греење во Дом на Култура Јане Сандански, Ново Село. Со овој проект ќе се постигне енергетска ефикасност со намалување на трошоците за греење до 40%, во ек на моменталната енергетска криза и високата цена на електричната енергија,, објави градоначалникот на Ново Село Ѓорге Божинов

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.