Општина Ново Село прави урбанистички документации за викенд населби кај Смоларе и Мокрино !

1647

Општина Ново Село отпочна постапка за подготовка на урбанистичко планска документација за две викенд населби и тоа кај населените места Мокрино и Смоларе. Вака најави градоначалникот на Ново Село Ѓорѓе Божинов кој подвлече дека викенд населбите ќе бидат со цел да се зголемат сместувачките капацитети во подбеласичкиот регион бидејки туристите доаѓаат на еден ден и не се задржуваат на природните убавини што ги нуди планината  Беласица

,,Стратегијата за развој на Општина Ново село  е дас е посветиме на руралнито туризам и затоа работиме на подобрување на самите туристички локалитети. Во меѓувреме одпочнуваме постапка за изработка на урбанистички плански докуметнации на две викенд населби кои ќе бидат во Мокрино и Смоларе бидејки имаме долгогодишен проблем, каде туристите доаѓаат  да ги видат нашите локалитет но немаме доволно сместувачки капаците. Затоа со пари од  Буџетот на општината ќе изработиме урбанистичко плански докуметнации за две викенд населби каде граѓаните ќе може да инвестираат  во својата општина а после тоа да успееме туристите да ги задржиме повеке од еден ден“, кажа градоначалникот на Ново Село Божинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.