ОК Струмица жени со реакција за судиите на третатата средба од финалната серија со Работнички

581

„Срамно издание на судиската двојка Влатко Ристовски и Славчо Здравески во третиот натпревар од финалната серија во женската одбојкарска лига“, соопштија од ОК Струмица жени кои не успеа да ја освојат Шампионската титула во пресметката со Работнички од Скопје кој ја одбрани титулата

,,Решени беа да ја завршат серијата со 3:0 во полза на Работнички Скопје. За жал, успеа да ги извадат од колосек одбојкарките на Струмица, во клучни моменти со некоректни одлуки, без објаснување и простор за забелешка, со превисока толеранција на однесувањето на играчите и клупата на Работнички Скопје, третман што не го “уживаа” и оние на спротивната страна.Оваа судиска двојка важеше за една од најискусните во судиската организација, но поткрепено со видео записи може да се види дека на овој натпревар судеа без интегритет, со што тимот на Струмица беше оштетен.Во иднина за да не се случуваат вакви “лапсуси” добро би било да се воведе т.н “челенџ”, каде судиите би биле приморани да судат покоректно и да им некаква контрола на нивното работење.“ велат од клубот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.