Новогодишен концерт на КУД „Гоце Делчев“ Босилово со сегашни и поранешни членови (ФОТО/ВИДЕО)

1242

Сегашни и поранешни членови на КУД „Гоце Делчев“ Босилово заиграа на сцената во Домот на културата во рамките Новогодишниот концерт насловен како „Секоја Нова Година е традиција“. Салата при Домот на културата беше претесна со посетителтие кои имаа желба да ги видат кореографиите на друштвото од Босилово кое е еден од репрезентите на фолклорот на Општина Босилово и овој дел на струмичкиот регион.

КУД „Гоце Делчев“ функционира точно 76 години а на Новогодишниот концерт свои настапи имаа и Јане Крстев на гајда, Иван Кукиќ со бас гитара но и младиот пејач Ване Гавровски.  Инаку за време на концертот имаше поставено кутии за донации за лекување на младата Дениза од Иловица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.