Нови тројца заболени од коронавирус, 200 лица кои се враќаат од ризични подрачја одат во карантин, соопшти Филипче

1112

Нови тројца заболени од коронавирус во земјава. Станува збор за жител од Скопје и брачна двојка која била во Бугарија а кои се тесирале во клиниката Жан Митрев каде биле позитивни а по дополнителните во Центарот за Јавно здравје биле потврдени резултатите.Ова го соопшти министерот за здравство Наќе Чулев кој истакна дека околу 200 граѓани со организиран конвој треба да бидат земени од граничниот премин меѓу Унгарија и Србија ќе бидат задржани во групен карантин на Криволак. Министерот за здравство Венко Филипче рече дека овие луѓе се враќаат во земјава од ризичните подрачја, Италија и Австрија и поради тоа касарната Пепелиште ќе биде претворена во карантин за сите нив.

„Целиот објект ќе биде обезбедуван од полиција, од тимот епидемиозоли на сите ќе им бидат направени анкети, контролни тестови и ќе се следи состојбата“, рече министерот Филипче кој апелираше дека епидемијата е во силен ек и затоа  граѓаните да седат дома

 

 

„Во силен ек е епидемијата, очекувано е во наредниот период бројот на заболени да се зголемува, затоа е многу важно да се спречи локално пренесување. Апелирам да останете дома, да не се групирате, излегувајте од дома само ако имате итност. Не контактирајте со многу луѓе, не се задржувајте во маркетите, држете растојание и секако одржувајте хигиена, мијте раце“, апелираше Филипче на денешната прес-конференција во Владата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.