На комплексот Св. Георгија радовишко, меѓународниот фолклорен фестивал „Велигденски средби 2022“ (фото)

569

Под покровителсво на општина Радовиш, а во организација на Фолклорниот ансамбл ,,Китка”од Ораовица на манастирскиот комплекс „Св.Георгија“ по шестаесетти пат се одржа Меѓународниот фолклорен фестивал „Велигденски средби 2022“.

На фестивалот учество зедоа повеќе од дваесет фолклорни ансамбли и културно-уметнички друштва од Србија, Црна Гора, Бугарија, Косово и од Македонија.

Фестивалот го отвори Градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов, поздравувајќи ги сите гости и учесници. Првото место на фестивалот го освои КУД „Етнос“ од Скопје а Гран при наградата припадна на КУД „Абрашевиќ“ од Парачин.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.