Нашите срца не смеат да бидат камен, кажа епископ Јаков Стобиски при посетата на децата во ресторанот ,,Кај Виктор’’ во Босилово

939

,,Секоја личност со посебни потреби е специјален, посебен човек во овој свет, испратен од Бог за да спречи нашите срца да се претворат во камен и да не научи на сострадание и љубов.” Вака кажа викарниот епископ Стобиски г. Јаков кој денеска заедно со свештени лица од струмичката православна епархија беше во посета на етно ресторанот ,,Кај Виктор’’ во Босилово

Станува збор за ресторан основан од Коста Тимов родител на син со аутизам со цел полесна инклузија на лицата со посебни потреби во средината.

Покрај децата од КУД ,,Свети Кирил и Методиј”, пред присутните настапија и дел од децата од училиштето за веронаука со репертоарот од Бадникарскиот концерт, објавувајќи го со радост Раѓањето Христово. Владиката се обрати со кратка поучна беседа зборувајќи за нашиот однос кон луѓето со посебни потреби и им подели Божиќни подароци на присутните деца објави Тивериоипол.МК

фото Тивериопол.мк

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.