Над 50 хектари со зеленчук под пластеници во струмичко Банско ќе останат без вода за загревање и наводнување, земјоделците бараат помош

467

Над 50 хектари со зеленчук под пластеници во струмичко Банско ќе останат без вода за загревање и наводнување откако Министерството за животна средина забрани земјоделците да користат електрична енергија за испомпување на геотермалната вода од Банско. Земјоделците се револтирани бидејки ЕВН почна да не им ги продолжува договорите за користење струја и бара потврда дека се корисници на водното право од овој реон кои градинарите го немаат. Кај нив се поголем е стравот дека среде производствена сезона моторите ќе престанат да работат и ќе се уништат засеаните пластеници со пиперки, краставици, домати.

„Тоа ќе биде колапс за нас бидејки нема да можеме да ги наводнуваме и загреваме пластениците кои се засадани со зеленчук. Без струја ние не можеме да произведуваме. Водата ја испомпуваме со мотори на електрична енергија која потоа кружи низ пластниците. Проблемот не е во ЕВН туку кај Миниситерството за екологија кое не дава дозвола. Се обративме но немаме добиено одговор. Пред 6 години плативме изработка на елаборати за легализација на бушотините со геотермална вода но одговор од институциите нема. Вака не може да функционираме а сите сакаме производство на храна“, вели Киро Грковски земјоделец од Банско

Тие побараа надлежните да им помогнат да го решат проблемот и редовно да си ги плаќаат потребните надоместоци како што си ги плаќале и досега. Од Министерството за животна средина соопштија дека за реонот со геотермалната вода во Банско државата веќе има издадено концесија на фирма со која земјоделците треба да се договорат.

“Индивидуалните земјоделци  не можат да го остварат водното право бидејќи за тоа подрачје веќе е доделена концесија, но за потребите на оранжериите можат да обезбедат водно право преку концесионерот.  Геотермалните води не може неконтролирано да се користат. Употребата на бунарските објекти и користење на вода  не подлежи на Закон за постапување со бесправно  изградени објекти“, одговорија од Министерството за животна средина

Околу 400 домакинства од струмичко Банско се занимаваат со земјоделство а најголемиот дел ја користат топлата геотермална вода како за загревање така и за наводнување. Бидејки нивните пластеници се загреваат тие и во зимниот период произведуваат зеленчук.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.