Во чест на Кире Велков, во Струмица се одржа силен пингпонгарски турнир со над 100 учесника (фото)

869

Во организација на ППК Астраион Мега Спин а во соработка со Пинг понгарската федерација на Македонија викендов во Струмица се одржа вториот меморијален турнир во чест на Кире Велков долгогодишен пингпонгарски работник. На турнирот поделен во сениорска, јуниорска и кадетска конкуренција учествуваа стотина пингпонгари од земјава но и од Србија и Бугарија кои поделени во категории ги одмеруваа силите за наградниот фонд што организаторите го обезбедија за најдобрите пингпонгари и пингопнгарки.

Во сениорска конкуренција најдобар беше србинот Драган Џорџевиќ пред Петар Костовски а како трети беа Антонио Стомнаровски и Драгомир Драганов.

Кај сениорските најдобра беше Амелија Николов пред Ива Димитриевска Изабела Ковачовска и Емилија Марковска.

Кај Јуниорите првото место му припадна на Даниел Главевски пред Нико Доага, Борис Секулов и Лука Стојчев

Кај кадетките признанието најдобра го понесе Фани Јовановска пред Матеја Смолиќ, Моника Стајковска и Сара Ризовска

На турнирот беа доделени признанија на првата машка екипа во Струмица која за прв пат во сеозна 1983/84 освојува пехар во јуниорска конкуренција. Станува збор за екипа составена од Горан Тошев, Ристо Танушев, Горан Југосвски, Љамо Спасов и Ѓорги Поцков Оваа екипа (во тоа време името на клубот е СТК Југотекс) под водство на Ѓорги Поцков во 1984г. учествува на Државно екипно првенство во Осјек и е единствен македонски претставник на оваа првенство што претставувало прв најголем успех на пинг-понгот во Македонија .

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.