„Мора да имаме уставен патриотизам “- Силјановска Давкова на митинг во Гевгелија

90

Ние имаме социјалдемократи кои се најбогати во светот и не мислат  добро на македонците. Уништија се а чепнаа и во уставот без да имат уставен патриотизам. Вака подвлече кандидатот за претседател на коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова од Гевгелија која истакна дека е за уставни измени но не за правање на преамбулата како телефонски именик

,, Јас еве да кажам, да, потребни се уставни изменни, ама не за преправање на преамбулата и правење од неа телефонски именик и редење на сите можни соседи, бидјеќи тоа никој не го прави, таму има други, туку за да имаме вистинска поделба на власта, за да ги утврдиме добро ингеренциите, за да утврдиме на пример, како ќе се дава мандатот за состав на влада, бидејќи сме имале проблеми, подвлече Силјановска Давкова.

Ако ја освои довербата за претседател, Гордана Силјановска Давкова во судскиот совет и во уставен ќе номинира квалитетни и врвни правници а не партиски членови како досега. Освен во Гевгелија Силјанвоска Давкова свое преставување имаше и во околните општини Дојран и Валандово

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.