Мобилната амбуланта во општина Ново Село почнува со работа, објавен распоредот на посета по селата и термини

1182

Од понеделник започнува да функционира мобилната Амбуланта на Општина Ново Село набавена преку проектот „Мрежа за примарна здравствена заштита“ кој е финансиран преку Интеррег ИПА Програмата за прекугранична соработка „Грција – Република Северна Македонија“, објави Општина Ново Село на својата веб страна. Паралелно тие го објавија и распоредот за првата недела од месец март во кои населени места и во кои термини ќе бида амбулантата каде ќе се пружат примарни здравствени услуги на граѓаните

Услуги од примараната здравствена заштита на жителите од општина Ново Село ќе се даваат во наредните шест месеци. Со проектот „Мрежа за примарна здравствена заштита“ ангажирани се лекари, медицинска сестра , социјален работник, возач и ИТ инженер. Кои се здравствени услуги може да добијат жителите на општина Ново Село преку проектот и мобилната амбуланта можете да видете ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.