Кои сè доставиле кандидатури за градоначалник и за советници во Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово

1318

За градоначалничката функција во Гевгелија има доставено 5 кандидатури четири од  политички партиии и коалиции и една независна, додека за место во Советот доставени се шест советнички листи. Вака соопштија од ОИК Гевгелија од каде ги објавија сите субјекти кои доставиле каднидатури

За градоначалник

 1. Љупчо Кадиев – Интегра-Македонска конзервативна партија
 2. Сашо Поцков – СДСМ со коалицијата
 3. Андон Сарамандов – ВМРО ДПМНЕ со коалицијата
 4. Глигор Петков – независен
 5. Виктор Петков коалиција на ЛДП и ДОМ

За членови во Советот

 1. Група избирачи од Томе Ќичуков
 2. Левица
 3. Интегра-Македонска конзерватинва партија
 4. Коалиција на ЛДП и ДОМ (Одлучно за промени)
 5. Коалиција на СДСМ ( Најдоброто за мојата општина)
 6. Коалиција на ВМРО ДПМНЕ (Обнова на Македонија)

 

Во општина Богданци пак се доставени три кандидатури за градоначалник  и пет советнички листи

За градоначалник

 1. Блаже Шапов – СДСМ со коалицијата
 2. Ристо Пеев – ВМРО ДПМНЕ  со коалицијата
 3. Ристо Џаков – независен

За членови во Советот

 1. Левица
 2. Група избирачи од Борис Ванчев
 3. Коалиција на ЛДП и ДОМ (Одлучно за промени)
 4. Коалиција на СДСМ ( Најдоброто за мојата општина)
 5. Коалиција на ВМРО ДПМНЕ (Обнова на Македонија)

 

Во општина Дојран исто така има три кандидатури за градоначланик а до ОИК во Дојран доставени се четири советнички листи

За градоначалник

 1. Анго Ангов – СДСМ со коалицијата
 2. Филип Дончевски – ВМРО ДПМНЕ со коалицијата
 3. Зоран Веселиновиќ – ПОДЕМ

За членови во Советот

 1. Подем
 2. Левица
 3. Коалиција на СДСМ ( Најдоброто за мојата општина)
 4. Коалиција на ВМРО ДПМНЕ (Обнова на Македонија)

 

За опшина Валандово според информациите од ОИК има двајца кандидати за градоначалник и четири советнички листи

За градоначалник

 1. Перо Костадинов – СДСМ со коалицијата
 2. Тони Узунов – ВМРО ДПМНЕ со коалицијата

За членови во Советот

 1. Единствена Македонија
 2. Левица
 3. Коалиција на СДСМ ( Најдоброто за мојата општина)
 4. Коалиција на ВМРО ДПМНЕ (Обнова на Македонија)

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.