Ковачевски: Во 2023 во Струмица ќе се гради откупно-дистрибутивен центар за сигурен пласман на земјоделските производи

1532

Идната година ќе почне изградбата на откупно дистрибутивни центри во Струмица и Ресен. Вака најави премиерот Димитар Ковачевски кој заедно со министерот за земјоделство Љупчо Николовски го презентираа Буџетот за развој на земјоделството за 2023 во која за поддршка се обезбедени 11,9 милијарди денари.

,,Не можеме да зборуваме за развиено земјоделско производство ако немаме современи откупни и дистрибутивни центри. Следната 2023  година почнува изградбата на двата откупни центри во Струмица и Ресен и на Агрофрут платформата во Скопје преку проектот за модерназицаија на земјоделството финансиран од  Светска Банка. Со овој проект кој е вреден 50 милиони евра се обезбедува сигурен и организиран пласман на земјоделските производи како и безбедни синџири за снабдување со здрава храна,, рече Ковачевски

Премиерот денеска најави дека во првиот квартал од 2023 година треба да биде готова и браната Конско која почна да се гради пред околу четири години со вредност од околу 40 милиони евра.

Инаку изградбата на откупен дистрибутивен центар во Струмица беше најавено уште во декември 2019 тата кога тогашниот министер за земјоделство Трајан Димковски беше во посета на откупно дистрибутивниот центар на Агроаломентате во Рим, Италија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.